Словник гуцульської говірки

Включаючи телевізор чи радіо, або гортаючи свіжий номер газети, ми в першу чергу шукаємо грізних повідомлень з Донбасу — там нині, без перебільшення, вирішується доля незалежності України. Одним словом, зараз переважна більшість громадян може по-новому перефразувати старе ідеологічно-пропагандистське    гасло КПЗУ з 30-х років ХХ-го століття — «Ми зачаровані на схід»… Разом з тим кожен свідомий українець самовіддано трудиться на своєму «фронті», і це є запорукою твердого переконання: наша держава вистоїть, бо за нами — правда!

Вже багато років доцент Київського університету ім. Бориса Грінченка Марія Астаф’єва (Соломійчук), яка є дочкою двох гуцульських сіл (її мама — з Яворова, а тато — з Річки), походячи з «прикордонного» присілку Припір, збирає діалектні слова тутешніх гуцульських говірок. І ось 13 липня відбулася презентація першого тому цієї праці для тих, хто у цей непростий час знайшов можливість фінансово підтримати ідею — Івана Грималюка, Миколи Мартищука, Віталія і Миколи Кіщуків. Схвильована авторка вручила кожному прекрасно оформлену і поліграфічно досконало видрукувану книгу, яка так і називається: «Словник гуцульських говірок Річки та Яворова».

Вона охоплює терміни на літери від «А» по «Ж». Прискіпливі спонсори, гортаючи фоліантик, неодноразово вигукували «ади, мой, і це є!». В своєму короткому вступі М. Астаф’єва, подякувала за сприяння і наголосила, що мова народу прогресує і має історичну перспективу лише тоді, коли повноцінним життям функціонують діалекти, а гуцульський в Україні належить до найбільш колоритних.

Описувати книгу — справа невдячна, доки її не побачиш на власні очі. Кожен зацікавлений має змогу це зробити, заглянувши до книгарні «Світ книг» у самому центрі Косова, а придбавши — внести посильний вклад у видання наступних томів. Неймовірно, але одним із перших, хто побажав мати «Словник…», був пан Володимир Півень — житель… Донецька! Тож плекаймо і ми говірку наших батьків, дідів та прадідів — як писав Тарас Шевченко: «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь!».

Василь Гуменюк, с. Яворів.

«Гуцульський край», №30, 25.07.2014 року

Share

Comments are closed.