Етнотуризм у Яворові

Мальовничі природні ландшафти, цілюще гірське повітря, кришталево чисті води, славне історичне минуле, багаті мистецькі традиції, традиційна гостинність гуцулів створюють найсприятливіші умови для етнотуризму.

На сучасному ринку туристичних послуг етнотуризм затребуваний і дає можливість всім охочим поринути в справжнє гуцульське народне мистецтво, яке міцно вкоренилося тут впродовж віків.

У Яворові є можливість організації круглорічного відпочинку. Для цього розроблені пішохідні та кінні маршрути до відомих історичних місць та памяток природи,  до садиб – музеїв відомих майстрів, до садиб мешканців села, які займаються народними художніми промислами. Взимку  для любителів зимового спорту працює гірськолижна траса з витягом.

Село Яворів розташоване на туристичному маршруті «Зелене кільце Карпат» (Івано-Франківськ – Коломия – Косів – Яворів – Криворівня – Верховина – Ворохта – Буковель – Яремче – Івано-Франківськ).

Пішохідні екскурсійні маршрути до садиб-музеїв відомих майстрів:

  • до садиб-музеїв Корпанюків на присілку Широкий протяжністю 2 км;
  • до садиби-музею «Оседок родини Шкрібляків» на присілку Максимець протяжністю 4 км.

Прогулянкові пішохідні маршрути:

  • на історичну гору Стоянів (мальовничий природний ландшафт, смерековий ліс, історичний знак на честь300-річчя Яворова).
  • до водоспаду «Яворівська Ніагара» ( унікальні водопади висотою 5-15 м, форельне господарство, відпочинок).

Піший, або кінний маршрут на хребет Сокільський (унікальні природні комплекси з скельними виходами пісковиків: скелі Люлька, Свинний гук, Семенків камінь, Церковця, Кашицький камінь; луки з багатим видовим складом рослин, мішані та чисті букові ліси, полонинське господарство та екологічно чисті молочні продукти).

Пішохідний маршрут до історичної пам’ятки Терношорського скельного святилища (Терношорська Лада- давньоруська богиня заввишки 10,4м, вагою близько 100 тонн; унікальні скелі та рідкісні види рослин).

В Яворові можна зупинитися в оселях майстринь-ліжникарок  і поринути в справжнє гуцульське народне мистецтво. Для ваших послуг унікальна хата-гражда і весела господиня Романчич Василина, оселя в гуцульському стилі і майстер-клас ліжникарства в сімї Копильчук Ганни, гостинно запрошує приватна садиба «Олеся».

Традиції і звичаї у Яворові

Як і кожне гуцульське село Яворів має свої традиції, котрі залишилися незмінними на протязі багатьох століть.

Найкраще можна цю різницю побачити на прикладі найважливішої події в житті у кожного — весіллі. Перше що зразу кидається в очі це те що молодята завжди одягнуті в національне вбрання. Зазвичай це вбрання купують, але раніше кожна дівчина сама собі вишивала сорочку на весілля. Друге це те що молодята їдуть до церкви не на машині, а на конях. Дружки та дружби теж одягнуті в національне вбрання йдуть поруч. Звичайному туристові котрий випадково побачив би це весілля здавалося б що це етнічна костюмована вистава.

До весілля завжди головною в селі Яворів вважається наречена. Саме вона вирішує скільки пар дружбів буде на весіллі, де буде проходити весілля, в якій церкві будуть вінчатися наречені. В будь якій справі до весілля останнє слово залишається за нареченою. Але після того як священник обвінчає молодят головним стає наречений, правильно кажучи вже чоловік. Після весілля жінка зобов’язана в усьому слухатися чоловіка.

Гуляння на весіллі в селі Яворів продовжується аж до ранку. Лише понад ранок коли гості вже хочуть розходитись молодятам починають дарувати подарунки. Зазвичай це десь приблизно шоста година ранку.

Під час гуляння на весіллі можуть «вкрасти» наречену. Тоді дружби та дружки починають виконувати різні завдання тамади, щоб повернули наречену. Іноді навіть потрібно давати викуп за наречену. Коли наречена нарешті повертається до гостей святкування продовжується.

Також одним з атрибутів гуцульського весілля є бійка між хлопцями. Зазвичай це виходить купа-мала, де кожен сам за себе та проти всіх. Але після такої бійки хлопці ніколи не держать зла один на одного, через пів години вони будуть разом сидіти за столом та спокійно розмовляти.

Зранку коли молодятам подарували подарунки, весілля ще не закінчується, адже після обіду гості знову збираються на гостину, або поправини як кажуть в селі Яворів. Другий день гуляння не продовжуються до ранку, і гості трохи посидівши та поспілкувавшись розходяться додому.

На бурхливе море зійшов ще один маленький але міцний кораблик гуцульської сім’ї. Традиції святкування весілля на Гуцульщині незмінні вже декілька століть, в деяких селах вони можуть трохи відрізнятися, але вони всі також дуже подібні. Варто один раз побувати на весіллі в селі Яворів, щоб побачити якими можуть бути щирими та добрими люди.

Share

One thought on “Етнотуризм у Яворові

  • Софія

    (09.01.2015 - 23:54)

    Шановний Василь Петрович!

    Хотілося б завітати у ваше чудове село і зупинитися у традицій гуцульський оселі у однієї з майстринь. Чи не могли б ви надати такий контакт? Буду дуже вдячна.

    З повагою,
    Софія Морозова

Залишити відповідь