Відомі історичні постаті

Яворів ще з ХІХ ст. вабив своєю неповторністю дослідників Гуцульщини. Тут побували І. Вагилевич, Я. Головацький, В. Шухевич. А прославили село видатні постаті і родини, життя яких пов’язане з Яворовом.

Родина Окуневських – відома всьому світові такими постатями:

Ярослав Окуневський – адмірал, начальник медичної служби військово-морських сил Австро-Угорщини, національно-просвітницький діяч, учасник Української національної революції 1917-1921 рр., автор двотомника «Листи з чужини»;

Теофіл Окуневський – відомий громадський діяч, посол австрійського сейму, один із ініціаторів створення галицько – української національної політичної партії. Будучи послом сейму, домігся від австрійського уряду виділення коштів на будівництво дороги Косів – Жаб’є, яку і досі в народі називають «цісарською»;

Ольга Окуневська – відома піаністка, закінчила Віденську консерваторію, вчилася у М.Лисенка. Акомпанувала відомим співакам С.Крушельницькій та М.Менщинському. У репертуарі піаністки були твори В.Барвінського, В. Косенка, Л. Бетховена, Ф. Ліста, П. Чайковського, одна із перших популяризаторів творчості М.Лисенка в Галичині.

Всі вони діти Іполита Окуневського, який був парохом в Яворові з 1869 до 1902 ріку. Він був одружений на дочці о. Івана Кобринського Теклі і в них було шестеро дітей: Теофіл, Іполит, Ярослав, Емілія, Наталія, Ольга.

Отець Іполит Окуневський подбав про будівництво нової школи, яка була відкрита в 1888 році і славно слугувала майже 100 років.

Ольга Окуневська жила в родинному помісті Окуневських на присілку Широкий в с. Яворові і померла тут в 1960 році. Поховані о.Іполит Окуневський, його дружина і дочки Емілія та Ольга на сільському кладовищі. Хата, в якій жила панна (так називали Ольгу Окуневську місцеві жителі) збереглася до наших часів, в якій необхідно облаштувати музей родини Окуневських.

У 2010 році в Яворові урочисто відзначено ювілейні дати від дня народження: 150-річчя Ярослава Окуневського і 135-річчя Ольги Окуневської. Проведено міжнародну конференцію і поминальну панахиду на могилах славних земляків, в яких взяв участь внук Ярослава Егон Бальцар з дружиною Теолін (Австрія).

Share

Залишити відповідь