Виставка майстрів ліжникарства села Яворів Косівського району Івано-Франківської області «Гуцульська гражда» проходить у Вінницькому обласному центрі народної творчості.
Експозиція робіт народних майстринь проходить в рамках проекту «Обмінні виставки між областями України». Оглянути її можна у центрі народної творчості до 6 липня.
За словами старшого наукового співробітника Центру народного мистецтва «Гуцульська гражда» Василини Романчич, створення ліжника — це доволі трудомісткий процес.
«Село Яворів — це серце ліжнакарства, — розповіла майстриня. — Насправді важко сказати, коли зародилась традиція їх виготовлення. Перші ліжники були метр завширшки. Процес його виробництва розпочинається зі стрижки овець. На території нашого села є лише два вівчарні господарства, проте ми закуповуємо вовну в Чернівецькій та Закарпатських областях. Для виробництва необхідно багато працювати. Сьогодні нам на допомогу приходять сучасні технології».
Майстриня зауважила, що ліжник — це ткане вовняне покривало з двосторонньою ворсовою поверхнею. В давнину вони були переважно саморідні, тобто природних кольорів. Згодом народні умільці почали фарбувати пряжу та розробляти різноманітні композиції.
У Вінницькій «Світлиці» представлені роботи Ганни Копильчук — лауреата обласної премії в галузі народного мистецтва імені Я. Лукавецького, Василини Романчич, Марії Рибчук, Василини Копильчук, Наталії Кіщук, Марії Шатрук, Руслани Гончарук та Ганни Грималюк.
Comments are closed.