На черговій виставці в Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини свої творчі роботи представила відома сім’я ткачів з Яворова — Михайло Прокоп’юк та Олена Прокоп’юк-Шкрібляк.
Майстри виготовляють ткані рушники, скатертини, доріжки, накидки на крісла та дивани, набори серветок. Оригінальним задумом відзначається цикл творів Олени Дмитрівни «Роси Гуцульщини» — за календарним циклом.
Тонким підбором відтінків майстриня передає настрої, викликані святковими росами весни, густими, повними сонця, росами літа, холоднуватими — осені та ніжним, делікатним інеєм зими. До деяких творів додано своєрідні поетичні анотації — вірші, написані Оленою Дмитрівною, які підсилюють загальне емоційне враження. На відкритті виставки всі присутні мали нагоду слухати її поезію у авторському виконанні та декламацію онуків.
На виставці також представлено святкові жіночі строї, декоровані стильним орнаментом. Кожен виконаний у одному певному колориті — густо-червоному, сіро-коричневому чи лагідному білому. Використовуючи традиції минулого, майстри створюють власні композиції, іноді вносять ґрунтовні зміни в колорит та орнаментику, осмислено поєднують класичну народну спадщину з сучасними естетичними принципами. Узори мають чіткий ритм, симетричну побудову, стриману кольорову гаму.
Привертають увагу вироби Михайла Прокоп’юка. Віртуозно володіючи технікою ткання, він вирішує складні художні завдання. На перший погляд його вироби ніби й непримітні, неяскраві. Але, уважно придивившись, починаєш розуміти технологічну і мистецьку довершеність кожного твору.
Вироби яворівських майстрів здобули заслужену славу і популярність. Вони мають великий художній (і споживчий!) попит у поцінувачів народного мистецтва в Україні і за її межами.
Ю. Джуранюк,
завідувач сектору обліку Косівського музею.
«Гуцульський край», №14, 15.04.2016 року
Comments are closed.