Елегантна книжечка про Яворів

Коли у вересні 2014-го року в Яворові відбувалися заходи з приводу 320-річчя першої письмової згадки про нього (що співпало зі 120-річчям від дня народження одного з класиків гуцульської різьби Семена Корпанюка та 130-річчям письменниці Марії Колцуняк – родом з Яворова), в роботі науково-практичної конференції взяли участь дуже багато шанованих гостей, і серед них – професор Дмитро Дзвінчук з Івано-Франківська, «за сумісництвом» − депутат обласної ради.

Помимо того, що Дмитро Іванович сам виступив із доповіддю на пленарному засіданні, він «пройшовся» також і по всіх секціях, щось занотовував, а на завершенні дійств сказав, що підібрав низку кращих матеріалів й обіцяє їх випустити окремою книжечкою по лінії товариства «Знання» власним коштом.

Така заява розчулила всіх присутніх, але в кулуарах впівголоса заговорили, що навряд чи це буде здійснене в умовах нинішньої фінансової скрути і війни на Сході. Час ішов, ми вже «успішно» забули про заплановане, але, як виявилося, професор Д.І.Дзвінчук слів на вітер не кидає: наприкінці січня нинішнього року обіцяна ним книжечка таки вийшла друком, до того ж і немалим накладом – 1000 примірників!

Самобутність Яворова

Той, кому поталанить її роздобути, подивується надзвичайною елегантністю видання, художнім оформленням і численними кольоровими ілюстраціями, не кажучи вже про короткі, але інформативно ємкі нариси про Яворів, котрі читаються «на одному подиху» і стануть довідковим матеріалом з історії села, його сьогодення, мистецького доробку (різьби та ліжникарства) як для самих яворівчан, так і гостей села, котрих з кожним роком стає все більше і більше.

Самобутність Яворова

Про Яворів уже чимало написано (в т.ч. й книжок), але скажемо вам зі всією відповідальністю за свої слова: книжечка «Самобутність Яворова», яку скомпонував і відредагував професор Дмитро Дзвінчук є прикладом золотого правила письменства – «словам тісно, а думкам просторно».

image005

Особливо вражає насиченістю фактів матеріал професора Петра Сіреджука «Яворів у історії краю». За форматом – це академічно-наукова стаття (з посиланням на першоджерела, список яких додається), але написана легкою і доступною мовою. Автор прослідкував усі головні віхи села від найдавнішої згадки до сьогодення, навівши такі факти, про які ніхто й не здогадувався (тривалий час вони старанно замовчувалися!) і нема сумніву, що даний матеріал стане настільним як на уроках історії в місцевій школі, так і всіх жителів Яворова, котрі мають власну гідність і почуття патріотизму до своєї «малої Батьківщини».

image008

У своєму нарисі «Яворівське ліжникарство – унікальне явище народного мистецтва України» старший викладач кафедри декоративно-прикладного мистецтва Інституту мистецтва Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника пані Оксана Веретко виклала такі пласти історичної та мистецької інформації, про які навряд чи хто з численних майстринь-ліжникарок і здогадується! На перший погляд практика ніби й не потребує таких знань, але згадаймо, як старанно передаються з покоління в покоління секрети виготовлення мистецьких фарфорових виробів чи шовкових тканин у Китаї (донедавна вони були державною таємницею!) і кожному стане зрозуміло: не пізнавши того, що було, не зрозумієш того, що є. Додам від себе: і МАЄ БУТИ, бо ми не маємо права загубити в прийдешньому доробок і досвід предків, адже це наш, так би мовити, золотий капітал!

Про ювіляра – Семена Корпанюка написав лауреат Національної премії ім.Т.Г.Шевченка, відомий письменник Роман Горак, назвавши свій нарис «Зачудований красою». Роман Дмитрович – один з небагатьох майстрів красного письменства, який чимало років по місяцю-другому перебував з патріархом гуцульської різьби буквально «під одним дахом», тож його матеріал – це не художні домисли, а реальні замальовки про Велику Людину, завдяки якій багато хто у світі знає про те, що десь в далеких Карпатах є таке славне село – Яворів.

Декілька нарисів у книжці написані вихідцями з Яворова. Вони торкаються різних аспектів суспільного, економічного і культурного життя. Наскільки вони актуальні  й цікаві – судити вам, шановні читачі. Нам же залишається лише подякувати професору і депутату обласної ради Дмитру Івановичу Дзвінчуку за інтелектуальну працю з формування названої книжечки, як також матеріальне забезпечення її виходу в світ з метою кращого ознайомлення всіх бажаючих з самобутнім селом Яворів. Низький Вам уклін, пане Професор!

Вдячні яворівчани

Share

Comments are closed.