Нещодавно гуцульське село Яворів відзначило ювілейні дати: 320-річчя першої писемної згадки про село, 120-річчя від дня народження заслуженого майстра народної творчості України Семена Корпанюка та ювілейні дати від дня народження письменників, вихідців з Яворова — 130-річчя Марії Колцуняк та 105-річчя Романа Яримовича.
20 вересня, на базі Яворівського центру народного мистецтва «Гуцульська ґражда», відбулося кілька святкових заходів під назвою «Яворів ювілейний», а саме: регіональна науково-практична конференція «Яворів у контексті історії і етнокультури Гуцульщини та України», VI вернісаж гуцульських ліжників «Барвограй–2014», виставка-ярмарка художніх виробів та майстер-класи народних ремесел, встановлення меморіальної дошки Семену Корпанюку в музеї-садибі митця.
В святкових заходах взяли участь: голова Косівської районної ради Михайло Шатрук, голова Косівської РДА Роман Матейчук, начальник відділу освіти Косівської районної державної адміністрації Володимир Козьменчук, ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда, директор Косівського інституту Львівської національної академії мистецтв Святослав Мартинюк та багато інших відомих і поважних особистостей нашого краю. Окрім місцевих кореспондентів, заходи у Яворові висвітлювали також журналісти з обласного телебачення «Галичина» та «РАЇ» – їхні сюжети ви можете переглянути в мережі Інтернет.
Всім зареєстрованим учасникам роздали тематичні матеріали та красиві буклети про ліжникарство від Яворівського центру народного мистецтва «Гуцульська Гражда». Урочисті заходи розпочалися вранці з екскурсії в музеях народного мистецтва Гуцульщини та літературно-краєзнавчому Лесі Українки, які розміщені в приміщенні Яворівській ЗОШ.
Окрім давнього традиційного одягу, предметів вжитку та музичних інструментів гуцулів, відвідувачі музею змогли побачити реконструкцію хати-гражди, яку власноруч виготовили учні Яворівської школи. Також, цікаво було дізнатися, як виглядали справжні старовинні ліжники – вони були вузькі та короткі, сірого та білого кольору в паси, як зебра. Лише протягом останніх ста років, ліжникарство набуло такої великої різноманітності барв, розмірів та узорів. Під час відвідин музею яворівські діти проводили для всіх охочих майстер-класи із виготовлення ліжників. Також, в одному із шкільних класів, ми переглянули експозицію присвячену гуцульщинознавству.
Згодом відбулося урочисте відкриття вернісажу гуцульських ліжників «Барвограй – 2014» — це вже шостий фестиваль ліжникарства у Яворові. Як розповідають місцеві жителі найбільш масштабні святкування відбулися в 2012 році, під час проведення «Гуцульського фестивалю» у Косові. Тоді у Яворові на горі всю ніч палала ватра, а учасників «Барвограю» пригощали запеченим на вертелі баранчиком та медовухою. Але в зв’язку із складною політичною та економічною ситуацією в Україні і фактично неоголошеною війною з Росією, організатори заходів в цьому році вирішили зосередити зусилля на науковій конференції, а гучні бенкети відбудуться тоді, коли Україна переможе.
Вернісаж «Барвограй – 2014» зібрав найкращих майстринь ліжникарства села Яворів – від старших досвідчених бабусь до вмілих жінок і талановитих дівчат. Також, в рамках вернісажу відбулася виставка-ярмарок художніх виробів та майстер-класи з народних ремесел. А в актовому залі показували театралізовану виставу про Довбуша, — хлопці виконали традиційний гуцульський танець аркан.
Центральною подією ювілейних заходів стала науково-практична конференція. Секційні засідання відбулися з чотирьох питань: «Яворів у контексті історії і етнокультури Гуцульщини та України», «Історія. Від витоків до сьогодення Яворова», «Етнокультура. Народне мистецтво та визначні яворівські майстри», «Яворів у літературі. Видатні письменники і Яворів. Вихідці з Яворова письменники Марія Колцуняк і Роман Яримович».
Серед учасників конференції була і Марія Степанівна Дерюга з Кутів — ветеран медицини, член Союзу Українок, громадська активістка. В честь свята вона подарувала Яворівській ЗОШ книгу митрополита УГКЦ Андрея Шептицького «До моїх любих Гуцулів».
Під кінець конференції, директор Яворівського центру народного мистецтва «Гуцульська гражда» Василь Лосюк повідомив: «Високий інтелектуальний рівень учасників конференції, широка географія (Київ, Львів, Чернівці, Коломия, Косів) засвідчили великий інтерес до Яворова як до одного із найвідоміших осередків народного мистецтва, села з унікальними пам`ятками історії і культури (святилища «Терношорська Лада» та Сокільського хребта)».
Згодом відбулося нагородження учасників вернісажу «Барвограй – 2014» і виставки художніх виробів. Завершилися святкові заходи в Яворові покладанням квітів до пам’ятника основоположнику різьби на дереві Юрію Шкрібляку, а також встановленням меморіальної дошки Семену Корпанюку в музеї-садибі митця.
Загалом заходи відвідали більше ста учасників і це була високоповажна аудиторія: митці, директори і працівники музеїв народного мистецтва, науковці, викладачі та ректори університетів, представники районної та обласної влади, а також поціновувачі гуцульського мистецтва. Дискусія була настільки цікава, що урочисті заходи затягнулись до пізньої ночі. Хочу подякувати одному з організаторів «Черемош-фесту», патріоту села Яворів — Рибчуку Василю (Юстимовичу), за гостину та нічліг на вершині хребта Плоский, в автентичній гуцульській хатині.
Comments are closed.