Прекрасним і неповторним було свято у Яворові у світлий день Пресвятої Богородиці. «Барвограй-2013» скликав багато гостей, щоб у всій своїй красі представити вернісаж гуцульських ліжників. Виставку відкрили начальник управління культури, національностей та релігій ОДА Володимир Федорак і сільський голова Катерина Шкрібляк. Всі Присутні зайшли до зали, де панувало справжнє диво: барвисті, з найрізноманітнішими візерунками, оригінальністю виконання, з довершеністю кольорів ліжники, біля кожного з яких стояли майстрині. Кожен міг доторкнутися до цього дива мистецтва, нелегкого, але такого прекрасного…
Дотик до вічності…
Майстрині з трепетом на душі розповідали гостям про те, як вони виготовляють свої роботи, скільки затрачають сил, фантазії. Слід віддати належне, великі слова подяки і низький уклін їм всім за працю, а також працівникам Яворівського центру народного мистецтва «Гуцульська ґражда» під керівництвом директора Василя Лосюка, сільському голові, невтомній, працьовитій жінці Катерині Шкрібляк за популяризацію і підтримку цього безцінного виду мистецтва, яке живе, розвивається, славить нас, чарівну Гуцульщину… Ми, учасники вернісажу, мали змогу милуватися ліжниками і доторкнутися до вічності…
Яворів — столиця ліжникарства
Про це знають не лише в Україні, але й далеко за її межами. Яворівські майстрині-ліжникарки протягом року були учасниками різноманітних виставок, фестивалів, пленерів та інших мистецьких заходів. Зокрема, учасниками проекту «Мистецька палітра Прикарпаття», більше двадцяти робіт експонувались на виставці «Мистецтво Косівщини», яка проходила у виставковій залі Національної спілки народних майстрів України в Києві. Майстриня-ліжникарка Ганна Копильчук, член Національної спілки народних майстрів України, демонструвала свій майстер-клас з виготовлення ліжників на міжнародному етнографічному фестивалі «Жнива-2013-Домоткань» та була учасником семінару з розвитку етно-туризму, який проходив у Румунії. У Яворові вже традиційно проходять щорічні пленери майстрів народного мистецтва.
Відомі в Україні імена майстринь з Яворова: заслуженого майстра народної творчості України Василини Калинич, Анастасії Хім’як, Василини Романчич, Марії Рибчук, Василини Корпанюк, Наталії Білак, Надії Копчук, Василини Копильчук, Ганни Вепрук, Наталії Кіщук, Марії Рибенчук, Василини Шкрібляк, Марії Вепрук, Василини Прокопишин, Марії Мицканюк та багатьох інших.
У приміщенні Яворівської ЗОШ І-ІІІ ст., де й відбувався вернісаж, відбулось вручення Почесних грамот майстрам за вагомий особистий внесок у розвиток мистецьких традицій та з нагоди проведення п’ятого вернісажу «Барвограй-2013». їх вручили начальник управління культури, національностей та релігій ОДА В.Федорак, заступник голови Косівської районної ради В.Жмендак, заступник голови РДА В.Совіздранюк, начальник відділу культури, національностей та релігій РДА Д.Біланюк. Грамотами ОДА та обласної ради нагороджені сільський голова К.Шкрібляк, директор Яворівського центру народного мистецтва «Гуцульська ґражда» В.Лосюк, колишній багатолітній директор школи народний вчитель України П.Лосюк, заслужений майстер народної творчості України В.Калинич та член НСМНТУ Ганна Копильчук.
Доцент кафедри декоративно-прикладного мистецтва Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника, заслужений художник України (якого також нагородили Грамотою управління культури ОДА) В.Корпанюк, вручив п’ятьом майстриням квитки членів Національної спілки майстрів народного мистецтва України. 28 учасників, вернісажу були нагороджені дипломами.
А потім відбувся цікавий майстер-клас з виготовлення гуцульського ліжника, під керівництвом вчителя Марії Рибчук. Присутні мали змогу ознайомитися з усіма таємницями витвору мистецтва, над яким ой як нелегко працювати…
Гуцульський феномен, Божий дар і Вічність…
В рамках проведення вернісажу «Барвограй-2013» відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Гуцульські ліжники: традиції і сучасність». Розмова була надзвичайно цікавою і з деякими наголосами на проблеми. Відзначалось, Що сьогодні майстри працюють у нелегких умовах. Адже самому треба знайти сировину (тобто вовну), виготовити ліжник, і найважче реалізувати. Держава не допомагає народним майстрам, зокрема у відкритті по Україні спеціалізованих магазинів, рекламі виробів, запровадженні стипендій для кращих майстрів… Було висунуто пропозицію звернутись до Укрхудожпрому та інших вищестоячих органів із зверненням від учасників круглого столу щодо вирішення цих проблем.
Як відзначив народний вчитель України, кандидат педагогічних наук, сподвижник та ініціатор організації «Барвограю» Петро Лосюк, «феномен гуцульський до цих пір не розгаданий, бо в таких умовах виготовляти шедеври мистецтва — це геройство». А член Національної спілки народних майстрів України Ганна Копильчук наголосила: «Тільки у нас такий центр ліжникарства і я би не хотіла, щоб це хтось ще робив. Я хочу, щоб саме ми продовжували ці славні традиції…».
«Ми повинні тримати високо планку гуцульського мистецтва», — відзначила старший викладач кафедри художнього текстилю Косівського інституту ПДМ Оксана Гордійчук. — Сьогодні у нас іменинник ліжник. Будьмо оптимістами і виховуймо молодь любити свій край і його традиції».
— А я хотів би, щоб заговорили полонини, — поділився з учасниками круглого столу кандидат біологічних наук Ю.Стефурак. — Вівців чимраз менше в полонинах, але ж це унікальна для здоров’я людей тварина. Нам слід відроджувати нові породи овець, щоб вироби були з нашої шерсті і щоб ціна на них була вищою.
Завідувач кафедри декоративно-прикладного мистецтва, професор Богдан Тимків підсумував все почуте так: «Українці народжені під Божою зіркою, талановиті і працьовиті. Тому, щоб не було, все одно будуть робити те, що їм дано від Бога. Просто треба більше реклами про нас у світі. Перед нами тут сидять народні герої України, і праця їх, як Всесвіт, вічна….
До зустрічі, «Барвограй-2014»!
Завершив святкування прекрасний’ концерт у сільському Будинку культури. Майстерно виконали композицію «Привітальна» танцювально-фольклорний колектив «Молода Гуцулія» під керівництвом Наталії Петрич Яворівської ЗОШ І-ІІІ ст. Вже традиційно розпочався святковий концерт неперевершеною композицією колишнього вчителя музики Лук’яна Пророчука «Пісня про Яворів», яку чудово виконали Марія Сумарук та Мирослав Кіщук. Щиро всіх вітала сільський голова Катерина Шкрібляк, сільські та районні аматори художньої самодіяльності під керівництвом директора Косівського районного будинку культури, заслуженого працівника культури Василя Звіздарика, директора Яворівського Будинку культури Лідії Столащук.
До зустрічі, прекрасний вернісаже, «Барвограй-2014»!
Л. Безпалова. Газета «Гуцульський край». №39, 2013 рік
Comments are closed.